ZLATO I POST -COVID

ZLATO I POST -COVID !

DA LI NOVAC SVE VISE VREDI ?

DA LI ZLATO SVE MANJE VREDI ?

Pojava Covida u dalekoj zemlji delovala je nebitno za prosecnog evropljanina. Nedugo posle toga, transmisija virusa zahvatila je ceo svet. Ljudi su poceli da gube zivote i strah je na trenutak zamrzao celi svet. Covecanstvo je pocelo je da plovi u nepoznatom pravcu. Mere koje su drzave sprovodile, kako bi savladale razjarenu neman, smanjile su potrosnju svih proizvoda, izuzev osnovnih zivotnih namirnica koje su se pocele lagerovati u vecini domacinstava.

Zlato je u tom periodu zabelezilo snazan rast .

Pojavile su vakcine koje su dodatno polarizvovale svet. Vakcine su u znacajnoj meri spasile svet, kao i mnogo puta kroz istoriju .
Pojava vakcina preusmerila je trend kretanja vrednosti zlata. Snazan rast zamenio je blagi kontinuirani pad. To je donekle i ocekivano. Svet je postao bezbedniji i sigurniji. Svaki covek, dobio je mogucnost da zastiti svoje zdravlje i smanji zivotni rizik na minimum.

Cene vecine proizvoda pocele su snazno da rastu.
Tako imamo situaciju da je vecina gradjevinskih inputa ( materijala ) skocila od 100 – 200 %. Cene novih automobila 10-20 %, Cena celika 140 %, cene kucne hemije 20-30 % itd.

Sve to ukazuje da je u pitanju jaka inflacija, tj. opsti porast cena. Inflacija osetno umanjuje kolicinu proizvoda koju mozemo kupiti za novac sa kojim raspolazemo.


Sama borba sa Covidom prouzrokovala je da se drzave u svetu bore raznim donacijama i podsticajima kako bi spasile svoje privrede. To je dovelo da se novac pojavi u vecem obimu nego sto je potreban. Snazna traznja i suficit ( visak ) novca doveli su rasta vrednosti vecine proizvoda.

Na osnovu rasta cena, koji je posledica gore navedenog, mozemo zakljuciti da novac sve manje vredi.

Zlato je u svetu poznato kao najpouzdaniji borac protiv inflacije. Vrednost zlata po pravilu intenzivnije raste od vrednosti inflacije. Zlato na taj nacin cuva kupovnu moc novca. Kada uzmemo u obzir ovu cinjenicu i posmatramo vrednost zlata koja je u padu, mogli bi smo zakljuciti da novac sve vise vredi, zlato sve manje, jer cena zlata izrazena u novcu pada.

Da li je to tako ?

Naravno da nije .

Ono sto je sigurno, jeste da se cena zlata vestacki ,,drzi ” od svetskih centara moci kako bi se ,, prikrila ” snazna inflacija u svetu.

Uzimajuci u obzir istorijsku cinjenicu, da cena zlata brze raste od stope infalcije, aktuelna cena zlata trebala bi da vredi osetno vise.

ZASTO JE DOBRA NISKA CENA ZLATA ?

Niska cena zlata narusila je poverenje u zlato kod odredjenog broja ulagaca, koji nisu na najbolji nacin shvatili znacaj ulaganja u zlato.

Ulagaci koji su kupili zlato u epicentru pandenije, kada bi isto sada unovcili, formirali bi investicioni gubitak ( tj. bili bi u minusu). Medjutim, ulaganje u zlato je dugorocno ulaganje. To podrazumeva da ne postoji namera unovcavanja u periodu kracem od dve godine. Rocnost investicije, samo je bitna sa navedenog aspekta. Sa aspekta likvidnosti, zlato je gotovinski ekvivalent sto podrazumeva da se uvek moze lako konverovati za aktuelnu valutu.

Naglasavamo za ,,aktuelnu valutu ” zbog toga, sto je moguca promena valuta/e jedan od identifikovanih rizika od kojih investiciono zlato cuva kapital. Relativno svez primer iz bliske proslosti je zamena nemacke marke za evropski evro .

Zlato trenutno vestacki ,,miruje ” i nalazi se na pragu snaznog rasta koji je neminovan. Velika kolicina novca i snazan rast cena svih proizvoda, neminovno ce promeniti aktuelnu poziciju zlata.

Mirovanje zlata dobro je za pravna i fizicka lica koja planiraju da zastite poslovnu i licnu akumulaciju kupovinom investicionog zlata.

Navedeni nacin zastite kapitala dobio je na znacaju od pojave pandemije. Na takav status zlata znacajno su uticale visoke cene nepokretnosti i niske kamatne stope. Ulaganje u nepokretnosti sa aspekta realne vrednosti postalo je jako upitno. Takodje , opste je poznato je da stedni depoziti u bankama donose minimalne prinose .

Cenu zlata ocekuje dinamicna buducnost. Vecina svetskih ekonomista ocekuje da ce zlato uskoro zajisati jace nego ikada do sada .